Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Má kolaborativní robot smysl?

Divočák

134 zobrazení

Spousta firem a lidí si myslí, že kolaborativní robot neboli kobot je cesta správným směrem. Bohužel ve stádiu, ve kterém se teď kolaborativní roboti nacházejí, jsou pro spoustu firem krok vedle.

Kolaborativní robot má smysl na manipulaci lehkých neostrých dílů, kde nerozhoduje rychlost robota a hlavně robot spolupracuje s člověkem. V jakémkoliv jiném případě se podle mě vyplatí klasický robot.

Kdy na kolaborativního robota zapomeňte?

  • Pokud manipulujete se železem, například výpalky, robot už musí být za světelnou závorou a pojem spolupracující se vytratí.
  • Při manipulaci je důležitá rychlost. Kolaborativní roboti nemohou dosahovat ani zdaleka rychlosti standartních průmyslových robotů, už kvůli bezpečnosti.
  • Nosnost. Roboti mají velmi omezenou nosnost, do které se započítává uchopovač. Přibližně 9kg, ještě jsem se nesetkal s vyšší.
  • Svařování. Svařování si zaslouží vlastní odstavec:)

Poslední dobou se firmy nabízející kolaborativní roboty zaměřují na svařování. Myšlenka je super, dělník chytne hořák, najede na začátek sváru, na konec sváru a uloží body a robot mu udělá perfektní opakovatelný svár, bez programování, bez přípravků.

Realita je bohužel jiná. Kolaborativní roboti, se kterými jsem se zatím setkal, bohužel neumí spojit dva body přímkou, kopírují pohyb os robota. Proto se stejně musí vzít do ruky ovládací panel a definovat trasu sváru. Kolaborativní roboti, nejsou primárně určený na svařování, proto jsou hloupý. Postrádají senzoriku a moderní funkce, které nabízejí průmyslový svařovací roboti. Například jsem se setkal s tím, že neumí pendl. I když byly přesné přípravky, tak opakovatelnost nebyla.

Kolaborativní roboti jsou nyní poměrně novinkou, proto nepochybuji, že se časem posunou dál a odstraní nynější nedostatky. Ale zatím, pokud nemanipulují lehké díly ve spolupráci s člověkem, poohlídl bych se jinde.0 komentářů


Doporučené komentáře

Neexistují žádné komentáře

Návštěvník
Přidat komentář...

×   Vložit jako upravený text.   Vložit jako neupravený text

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

×
×
  • Vytvořit...